WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA SPÓŁDZIELNI MIESZKANIOWEJ "POJEZIERZE"

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA SPÓŁDZIELNI MIESZKANIOWEJ "POJEZIERZE"

Wiek ma znaczenie

MZPiTU W OLSZTYNIE
W XXI wieku nie uciekniemy od technologii związanych z Internetem i wszechobecnymi ekranami otwierającymi dostęp do przeróżnych treści. Ważne, by rodzic miał świadomość, kiedy powoli wprowadzać takie urządzenia do życia dziecka.

W XXI wieku nie ma wątpliwości co do tego, że technologia związana z Internetem oraz wszechobecne ekrany stanowią stały element naszego życia. Niemal każde dziecko ma dostęp do smartfonów, tabletów i komputerów, co stawia przed rodzicami pytanie: kiedy i w jaki sposób wprowadzić swoje dzieci do tego cyfrowego świata?

Pierwszą zasadą, którą warto sobie uświadomić, jest to, że nie każde dziecko jest gotowe na ekran od najmłodszych lat. Istnieją rekomendacje pediatrów, które mówią, że dzieci poniżej 2 roku życia nie powinny w ogóle korzystać z ekranów. Dlaczego? Po pierwsze, rozwijający się mózg ma do przyswojenia ważniejsze rzeczy, niż treści wyświetlające się na ekranie. Po drugie, nadmierna ekspozycja na ekrany w tym wieku może zaburzyć zdolności interpersonalne i utrudnić naukę innych ważnych umiejętności.

Komputer nie może być jednak traktowany jako samo zło, a dzieci nie należy od nich separować. Kluczowe jest wprowadzanie pewnych granic i zasad, ponieważ dzieci żyjące według określonych reguł czują się bezpieczniejsze i lepiej rozwijają się emocjonalnie. „Przede wszystkim z dzieckiem należy ustalić ramy czasowe. Wiem, że dzieci nie mają takiego poczucia czasu, więc potrzebujemy zwykłego zegarka ze wskazówkami, ustalić, pokazać. Są gry dostosowane do tego wieku. Moje dziecko ogląda na przykład piosenki, słucha tych piosenek, ale patrzy też na teledyski oczywiście pod moją kontrolą, pod moim okiem” – podkreśla Emilia Subatowicz, nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej.

Ekran nie powinien jednak zastępować aktywności fizycznej, zabawy na świeżym powietrzu czy czytania książek. W miarę, jak dziecko rośnie, rodzice powinni dążyć do utrzymania równowagi między czasem spędzanym przed ekranem, a innymi aktywnościami. Ilość czasu przed komputerem, telefonem czy tabletem powinna być dostosowana do wieku i potrzeb dziecka. „W przedziale wiekowym między 3 a 7 lat mniej więcej pół godziny takiego dostępu oczywiście kontrolowanego, a w tej grupie starszej między 7 a 12 około 1,5 godziny. To są takie dość dobre praktyki” – mówi Rafał Zieliński, psycholog i psychoterapeuta.

Rodzice odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu nawyków swoich dzieci – także nawyków związanych z technologią. Dlatego ważne jest, by sami byli właściwym przykładem użytkowników tych urządzeń. Podsumowując, technologia i ekrany są nieodłączną częścią życia w XXI wieku, ale to rodzice mają obowiązek rozwijać umiejętności, kierować i kontrolować dostęp swoich dzieci do tego cyfrowego świata.