WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA SPÓŁDZIELNI MIESZKANIOWEJ "POJEZIERZE"

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA SPÓŁDZIELNI MIESZKANIOWEJ "POJEZIERZE"

Cittaslow: Jeziorany

CITTASLOW
Tu żyje się wolniej, ale wcale nie gorzej. Zaglądamy do Jezioran, jednego z miast sieci Cittaslow na Warmii i Mazurach.

Niewielkie Jeziorany doskonale wpisują się w ideę Cittaslow. To maleńkie warmińskie miasteczko, którego uroda cieszy oczy turystów, na pierwszy rzut oka wydaje się senne i spokojne. Ale to pozory, bo Jeziorany mogą poszczycić się wieloma wydarzeniami o zasięgu ponadregionalnym, jak chociażby Przegląd Kapel i Zespołów Śpiewaczych, który od wielu lat przyciąga do miasta miłośników folkloru. Aktywności lokalnej społeczności mogą pozazdrościć Jezioranom dużo większe ośrodki.

„Region bardzo atrakcyjny turystycznie, zapraszający turystów w dużych ilościach w sezonie, natomiast oferta jest skierowana nie tylko dla turystów, ale i dla mieszkańców. Jest wiele imprez organizowanych przez cały rok, na różne tematy, angażujących różne grupy społeczne” - mówi Katarzyna Buze, mieszkanka Jezioran.

Jeziorany przystąpiły do Sieci Miast Cittaslow w 2016 roku. Gościnne i aktywne społecznie miasto dopiero zaczyna czerpać korzyści płynące z przynależności do stowarzyszenia spod znaku ślimaka. „Uczestnicto w sieci jeszcze nie dało, ale za chwilę da – środki na rewitalizację budynku dawnego internatu, w którym zrobimy rewitalizację społeczną, klub integracji społecznej, warsztaty terapii zajęciowej, oraz spółdzielnię socjalną, którą przekażemy osobom bezrobotnym” - zapowiada burmistrze Jezioran Leszek Boczkowski.

Bo rewitalizacja jest rozumiana obecnie nie tylko jako modernizacja samej infrastruktury, ale także jako aktywizacja mieszkańców, poprzez zachęcenie ich samych do działań na rzecz lokalnego środowiska. I temu właśnie ma służyć projekt, na który Jeziorany otrzymają ponad 2 mln złotych dofinansowania. Będzie on niebawem realizowany.

Idea Cittaslow narodziła się we Włoszech w 1998 roku. Dziś do sieci należy 240 miast w 30 krajach na całym świecie. W Polsce najwięcej, bo aż 20, znajduje się w województwie warmińsko-mazurskim.