WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA SPÓŁDZIELNI MIESZKANIOWEJ "POJEZIERZE"

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA SPÓŁDZIELNI MIESZKANIOWEJ "POJEZIERZE"

Pełnosprawni w pracy - dzięki właściwemu wsparciu

OHP W OLSZTYNIE
Niepełnosprawność i problemy zdrowotne nie muszą być przeszkodami w zdobywaniu zawodowego doświadczenia. Przedstawiamy historię Doroty Styborskiej - uczestniczki projektu „Akcja Aktywizacja”, realizowanego przez Ochotnicze Hufce Pracy.

Dorota Styborska ma 25 lat. Jest niepełnosprawna, jednak mimo to chce się rozwijać i zdobywać cenne zawodowe doświadczenie. Dzięki projektowi „Akcja Aktywizacja”, realizowanemu przez Warmińsko-Mazurską Wojewódzką Komendę OHP, odbywa staż zawodowy w Urzędzie Gminy Nowe Miasto Lubawskie. „To jest praca z szeroko pojętą dokumentacją, archiwizacją, ponieważ moja opiekunka jest osobą pracującą w archiwum, więc jest to archiwizacja dokumentów, etykietowanie, tworzenie wpisów zdawczo-odbiorczych” - wymienia pani Dorota.

Pani Dorota jest rzetelnym pracownikiem, którego zadania są ważne dla funkcjonowania tej instytucji. „Jest osobą zaangażowaną, dociekliwą i to też pomaga. Myślę, że wsparcie dodatkowych rąk zawsze jest potrzebne, a w tym wypadku to dobre ręce do pracy” - przekonuje Agnieszka Paturalska-Miehlau, sekretarz gminy Nowe Miasto Lubawskie.

Historia pani Doroty może być przykładem dla innych osób, które wahają się lub nie chcą podejmować pracy w obawie, że przeszkodzi im w niej ich niepełnosprawność. Z pomocy Hufców Pracy i Młodzieżowych Centrów Kariery może skorzystać każdy młody człowiek między 15. a 24. rokiem życia, który nie uczy się i nie pracuje. Oferta zostanie dopasowana do jego możliwości. „Osoby niepełnosprawne traktowane są na równi z pełnosprawnymi, jedyną różnicą jest to, że pracują nie 8, a 7 godzin dziennie” - wyjaśnia Karolina Kwiatkowska, pośrednik pracy z Młodzieżowego Centrum Kariery w Szczytnie. „Najważniejszą rzeczą są kursy zawodowe, które podniosą ich kwalifikacje, oraz staże, po których nabędą umiejętności i – mamy nadzieję – znajdą zatrudnienie” - dodaje Beata Chmarzyńska, doradca zawodowy z MCK w Iławie.

„Akcja Aktywizacja” to także doradztwo oraz pomoc wychowawcza i psychologiczna. To również ubezpieczenie i pomoc finansowa w postaci zwrotu kosztów dojazdu, kosztów opieki nad dzieckiem do lat 7 lub osobą zależną oraz wyżywienie.

Szczegółowe informacje o projekcie dostępne są w Internecie: www.warminsko-mazurska.ohp.pl/akcja-aktywizacja-yei.