WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA SPÓŁDZIELNI MIESZKANIOWEJ "POJEZIERZE"

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA SPÓŁDZIELNI MIESZKANIOWEJ "POJEZIERZE"

Święto plonów w Świątkach

GMINA ŚWIĄTKI
Dożynki to czas podziękowań i wspólnej zabawy. Nie inaczej było podczas Gminnych Dożynek w Świątkach.

Konkurs wieńców, koncerty, swojskie potrawy i dobra zabawa – dożynki w Polsce mają długą i bogatą tradycję. To jedna z najbardziej lubianych imprez, która z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. „To święto plonów, dziękujemy rolnikom, sadownikom, ogrodnikom, wszystkim tym, którzy przez cały rok produkują żywność, dzięki której możemy żyć, możemy egzystować” – podkreśla Marcin Kuchciński, wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego.

Święto plonów jest tradycją również w Świątkach. Wydarzenie jak co roku zainaugurowała tradycyjna Msza święta. Po zakończeniu liturgii uczestnicy dożynek w korowodzie ruszyli do świąteckiego Parku Wiejskiego. „Dziękowałem rolnikom za to, że dzielimy się chlebem z uchodźcami z Ukrainy. Tak w tym roku się to pokręciło nam wszystko, że tylko prosiłem o zakończenie tej wojny na Ukrainie i żeby naszą, umiłowaną Ojczyznę Pan Bóg uchronił od wojny” – mówi ks. kan. dr Eugeniusz Bartusik, proboszcz parafii pw. św. Kosmy i Damiana w Świątkach.

Podczas dożynkowego spotkania nie zabrakło gości z Ukrainy. „Szczerze dziękujemy organizatorom, naszym partnerom za zaproszenie. Bardzo się cieszymy, ze możemy pokazać swoją kulturę w Polsce, ale zobaczyć też Wasze wspaniałe tradycje, które są dobre, pożyteczne, ciepłe. Jesteście bardzo szczerym i dobrym narodem i my Wam szczerze, szczerze dziękujemy” – mówi Svitlana Boiko.

Jedną z najpiękniejszych dożynkowych tradycji jest dzielenie się chlebem z włodarzami i uczestnikami wydarzenia. Chleb przygotowują i przekazują starości dożynek. Do rolników z gminy Świątki trafiły także nagrody. „Staramy się co rok nagradzać najbardziej sprawnych rolników, oczywiście wszystkich nie damy rady nagrodzić, ale staramy się. W tym roku otrzymali statuetki okolicznościowe ze względu na dobre wyniki w działaniach rolniczych” – podkreśla Sławomir Kowalczyk, wójt gminy Świątki.

Podczas dożynek w Świątkach odbył się konkurs kulinarny na najlepsze rogaliki w wersji wytrawnej. Nie zabrakło też ciekawych stoisk, na których można było znaleźć swojskie jadło, napoje, czy wyroby rękodzielnicze.

Część muzyczną i taneczną dożynek w Świątkach otworzył Zespół Pieśni i Tańca „Kurpie”.